Ailece Eğlenerek Oynayabileceğiniz Kutu Oyunları

8 Dakikalık Okuma

Evde çocuklarınızla birlikte eğlenceli ve aynı zamanda hayal gücünüzü, yaratıcılığınızı, dikkatinizi, düşünme becerilerinizi geliştirecek kutu oyunlarını tanıtacağız.

DİXİT

Her resim bir hikaye anlatıyor, bakalım sizin resminiz ne hikaye anlatacak? Dixit hayal gücünüzün hikayeyi ortaya çıkarıverdiği hoş resimler içeren yaratıcı bir tahmin çalışmasıdır.

Ödül almış bu oyunda oyuncular rakiplerine blöf yapmak ve hikayenin hangi resimle eşleştiğini tahmin etmek için kartlarındaki düşsel resimleri kullanacaklar. Doğru tahminde bulunmak mücadelenin yalnızca bir bölümüdür. Daha fazla başarı için diğer oyunculara hikayenin sizin resminizi anlattığına karar verdirtmek zorundasınız! Her turda anlatıcı kişi kartındaki resimle eşleşen kısa bir cümle veya kelime söyler. Sonra her bir oyuncu söylenenle en iyi eşleşen kartını seçer. Anlatıcı kısacık hikayesini söylediğinde diğerleri anlatıcının hangi kartı düşündüğünü tahmin etmelidir. Anlatıcının kartını doğru tahmin ederseniz oyun alanında ilerlersiniz. Diğerlerini bu hikayeyle en iyi sizin kartınızın eşleştiğine ikna ederseniz daha da ileri gitme şansınız olur.

Dixit aynı dili paylaşan hemen hemen herkesin birlikte oynayabileceği olağanüstü basit bir oyundur. Birbirinden güzel 84 çizimin oluşturduğu bu masalsı seri hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından anlaşılabilen kuralları ile Dixit hayal gücü olan herkese çok çekici gelecektir.

Dixit’in 2010 da oyun tasarımı için verilen Spiel de Jahres ödülünü almış olması şaşırtıcı değil; Dahice ve basit, güzel ve yaratıcı veeee herkes için eğlenceli!

KATAMİNO AİLE
Katamino Aile’nin eğitsel oyunlar arasında kilometre taşı olduğuna hiç şüphe yok!
Yalnızca mükemmel bir akıl oyunu değil, aynı zamanda çocuklar ve ebeveynler arasında düello da yapılabilecek keyifli bir oyun.
Seçilen parçalarla kendi alanını en hızlı kim doldurabilecek?
Ya da tek kişilik soruları birlikte yapmaya ne dersiniz?
Birçok farklı oynanış şekli ve zorluk seviyesi, birden fazla oyunun oynanmasına olanak verir ve unutulmaz anlar için bütün ailenin bir araya gelmesini sağlar.
İster başlangıç seviyesinde isterse küçük bir dahi olsun, 7 ila 15 dakikalık tek kişilik veya grup oyunları çocukları olduğu kadar yetişkinleri de mutlu edecek.

SQUARES
İyi düşün kare şekillerden oluşan renkli parçalarını doğru koy rakibini engellemeye çalış ama aynı zamanda da engellenebileceğini de unutma.
Ödüllü strateji ve şekil oyunu Squares Oyunu ile hem okulda hem de evde eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.
Squares Akıl Oyunu
Squares oyununda her oyuncu bir renk seçer 22 farklı parçadan oluşan renklerini,sadece birbirinin ucuna değerek ( Rakibin taşlarının ucuna değdirme zorunluluğu yoktur.) Oyun alanına yerleştirilir. Oyun alanında taşını koyacak yer kalmadığı zaman oyun biter. Kimin daha çok parçası oyun alanında var ise oyunu o kazanır.
Beceriler
Zihinsel-Görsel Dikkat, Şekil-Zemin İlişkisi, Odaklanma becerilerini geliştirir.

BİL BAKALIM KİM
Bil bakalım Kim ile eğlence dolu dakikalar sizi bekliyor!
Rakibinin seçtiği kartta kim var acaba! Hadi tahmin etmeye başlayın! Doğru soruları sordukça heyecan artıyor önce bilen oyunu kazanıyor!
Oyuncular cevabı ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ olabilecek sorularla rakiplerinin seçtiği kartta kim olduğunu bulmaya çalışıyor; ilk bilen oyunu kazanıyor. Bil Bakalım Kim oyununu iki ayrı oyun alanı ile istenilen her yerde oynayabilirsiniz.

MANGALA
Türk zeka ve strateji oyunu olan mangala, çok eski dönemlerden beri oynanılagelen bir oyun türü olarak karşınıza çıkıyor. Büyük küçük herkesin severek oynayacağı mangala oyunu ile zihinsel becerilerinizi geliştirebilir, hızlı ve pratik düşünme kabiliyetinizi artırabilirsiniz.
Zevkli, Eğlenceli ve Bizden Bir Oyun
Zeka gelişimini destekler.
Stratejik ve pratik düşünme kabiliyeti kazandırır.
Analiz etme ve çözüm odaklı düşünme becerisi kazandırır.
Küçük yaşlardan itibaren oynayan çocuklarda analitik düşünme becerisi gelişebilir.
Eğlenceli vakit geçirmek için harika bir araçtır.
Eğlenirken öğrenmenize yardımcı olur.
Kaliteli vakit geçirme imkanı sağlar.
Aile Bağlarını Kuvvetlendirin
Oyunların pek çok olumlu niteliğinin yanında iletişim kurma ve bağları kuvvetlendirme özelliği de bulunuyor. Sanal oyunlardan farklı olarak karşılıklı oynamaya imkan veren mangala gibi oyunlar, bireylerin gerek arkadaşları, gerekse aileleri ile eğlenceli, paylaşımlı ve etkin zaman geçirmelerine olanak tanıyor. Oyun oynarken oluşan keyifli sohbet ortamı kişilerin birbirleri ile olan ilişkilerine de olumlu biçimde yansıyor.

QUORİDOR(KORİDOR)
Quoridor (Koridor) oyunu 8 yaş ve üzeri 2 – 4 kişi ile oynanabilen strateji geliştirme oyunudur.
Amaç
Quoridor (Koridor) oyununun amacı karşı tarafa ilk ulaşmak. Rakibinizin sizden önce ulaşmasını önlemek için önüne engeller konulur.

SET OYUNU
Set Mensa Select ödüllü hafıza, görsel algı, dikkat geliştiren bir kutu oyundur.
6-99 yaş aralığı için uygundur.
2-6 kişi arasında oynanabilir.ÇİZİVER
Bu oyunda oyunculara, rastgele olacak şekilde bir kelime veya cümle verilir. Herkes kelimesini ya da cümlesini çizer ve defterini yanındaki arkadaşına verir. Ardından herkes çizimlere bakar ve çözmeye çalışır. Eğer anlamlandıramıyorsa hayal gücünü kullanır, tahminini yazar ve oyun bu şekilde devam eder. Herkesin defterinin kendisine ulaşmasıyla oyun sona erer. Herkes sırayla defterindeki ilk kelimenin evrimini diğer oyunculara gösterir ve sayfalar tek tek incelenir. Bundan sonrası biz diyelim tufan, siz deyin kahkaha fırtınası… Komiklikler şakalar…

Mindware Look Look (Bak Bak) 
68 karttan oluşan aynı yaratıkları 2 farklı renkli çerçeve içinde bulmaya dayanan ya da numara kartı seçildiğinde hesaplama yapılması gereken hıza ve zekaya dayalı bir kutu oyunudur. Kazanan kartı alır ve en çok kart biriktiren galip gelir. Oyun tablası, önü ve arkası değiştirilebilen 8 adet çerçeveden oluşur ve bu değişimler her seferinde başka bir oyun oynanıyor havası vererek oyunun dinamizmini her daim yüksek tutar. Çocuklarının bilişsel yeteneklerini, reflekslerini ve matematiksel zekalarını geliştirmek isteyen ebeveynler bu zekâ oyunundan yararlanabilirler. Bu oyun vasıtasıyla çocuklarının problem çözme, odaklanma, bilgiyi transfer etme, konsantrasyon, seçici dikkat, analitik düşünme ve kopya etme gibi tutum ve becerini geliştirebilirler.

Reversi
2 kişilik strateji oyunu olan Reversi, 8×8 kare ahşap oyun zemininde oynanıyor. Toplam 64 adet siyah beyaz plastik taşlar ile oynanan oyun, çocuklar başta olmak üzere yetişkinler tarafından da oldukça seviliyor. 6 yaş üzeri çocukların zeka gelişimine olumlu etkileri ile bilinen Redka Reversi strateji oyunu, eğitim bilimciler tarafından da tavsiye ediliyor. Basit kuralları ile kolay öğrenilen strateji oyunu, oyunculara eğlenceli vakit geçirtirken düşünmeye de sevk ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir