Çocuğunuzun “Hayır” Direnişine Karşı 7 Akıllıca Yöntem İle Başetmenin Yolları

4 Dakikalık Okuma

1. Seçenek sunun. “HAYIR” engeliyle karşılaşacağınızı hissettiğinizde, çocuğunuza bir seçenek sunun. Bu şekilde, umutsuzca istediği güç anında çocuğunuza geçecektir. Ebeveynlik ve ergen gelişim uzmanı ve Get the Behavior You Want…Without Being the Parent You Hatekitabının yazarı Dr. Deborah Gilboa, iki tarafın da kabul edebileceği iki seçenek sunulmasını öneriyor. “Hadi giyinelim,” demek yerine “Parıltılı mavi üstü mü yoksa kedili üstü mü giymek istersin?” diye sorun. Elbete tüm senaryolar ya bu ya o seçeneği sunmaya uygun değildir (arabada emniyet kemerini takmakı gibi). Bu gibi durumlarda ilgili bir seçenek yaratın. “Kemerlerimizi bağladıktan sonra meyve mi istersin çikolata mı?” gibi bir soru sorun. 

2. Araçları idareli kullanın. “Çocuklar hemen “HAYIR!” deme eğilimindedirler çünkü bu sonuç aldıkları bir kelimedir,” diyor Dr. Gilboa. “Bu çocuğunuz tam olarak ne demek istiyorsa o anlama gelir. Bunun ne demek olduğunu herkes anlar, bu yüzden de doğal olarak buradan başlar.” Çocuğunuza farklı kelimeler ve tonlamalar göstererek tepkilerini genişletmesine yardımcı olun. Çocuğunuz “HAYIIIIR!” derse, “Hayır, teşekkür ederim anneciğim?” diyerek yanıt verin. Yine “HAYIIIIR!” derse, “Tekrar dene.” diyin. Çocuğunuz daha fazla iletişim aracına sahip oldukça, bunları daha sık kullanacaktır. 

3. Takdir edinThe Self-Aware Parent: kitabının yazarı Psk. Dr. Fran Walfish “Bir isteği olumluya çevirin,” önerisinde bulunuyor.Çatışmayı Çözmek ve Çocuğunuzla İyi Bir Bağ Oluşturmak . “Oyuncaklarını ortalıktan kaldır!” gibi emirler yağdırmak yerine ‘Annene oyuncağını nasıl yerine koyup banyo için hazırlanabildiğini göster.’ gibi şeyler diyin. Ve sonrasında ona hemen bir aferin diyin! 

4. Önceden söyleyin. “Öyle gözükmese de, genellikle çocuğumuzun kendi zamanlamasını ve rutinlerini oluşturmasını sağlıyoruz,” diyon Dr. Gilboa. “Onlar için zor olsa da, bir sonraki göreve geçmeden iki dakika önce uyarmak çocuğunuzun sakinleşmesine ve karşı koyma isteklerini azaltmasına yardımcı olur.” Alternatif olarak, çocuğunuzun bir sonraki göreve geçmeden önce yaptığı şeyi son bir kez daha yapmasına izin verebilirsiniz. 

5. Empatiyle yaklaşın ve dikkat dağıtın. Siz parktan gitme vakti geldiğini söyleyince çocuğunuz “Hayır!” diye bağırdığında, bunun sebebi size kötü davranmak istemesi değil, parkta kalmayı ve oyuna devam etmeyi gerçekten çok istemesidir. “Çocuğunuza empati göstermek kendini görünür ve onaylanmış hissetmesini sağlar,” diyor Walfish. Şöyle bir yanıt verebilirsiniz: “Üzüldüğünü ve tüm gün oynamak istediğini biliyorum, ama acıktım ve yemek yemeliyim.” Daha sonra, dikkatini daha sonra olabilecek hoş bir şeyle dağıtın: “Hadi eve gidip evdeki çikolatalı kurabiyeleri yiyelim!” 

6. Yönlendirme ustası olun. “Çocuğunuza bankaya veya manava gitmeniz gerektiğini söylediğinizde, bu onlara çekici gelmez,” diye belirtiyor Dr. Gilboa. “Ancak, ‘zorunda’ kelimesini biraz değiştirdiğinizde tüm hikaye değişir.” Düşünün: “Bil bakalım ne oldu? Ayakkabılarını giy çünkü benimle özel bir iş yapmaya geleceksin. Hem de yepyeni yerler göreceğiz! 

7. Tahammül edin. “Hayır!” diye haykıran bir çocuk can sıkıcı olabilir, ama bunun önemli bir gelişim aşaması olduğunu unutmayın. Dr. Gilboa şöyle açıklıyor: “Çocuğunuz ilk kez, yaptığı ve yapmak istemediği şeyler üzerinde kontrolü olduğunu anlamaya başlar ve bu çocukların sahip olmasını istediğimiz bir şeydir.” “Bunu öyle neşeli bir şekilde yaparlar ki bu bizi biraz çileden çıkarabilir!” Sinirinizi yatıştırmak için her “Hayır!” diyişinde ona yanıt vermek zorunda olmadığınızı unutmayın. “Tamamen gözardı edebilirsiniz,” diyor Dr. Gilboa. “Bir adım geri çekilip 30 saniye bekleyebilir ve daha sonra bu savaşı gerçekten vermek isteyip istemediğinize karar verin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir