Define Macerası – Parasızlık

4 Dakikalık Okuma
BÖLÜM 2

Define Macerası – Parasızlık

Marif’in ağacı kesmesiyle ev darmadağın olmuştu. Koki’nin evin altında kalmasına ramak kalmıştı ki kendini hızla dışarı attı. Marif olay karşısında şaşkına dönmüştü. Koki ise olayın dehşetinden etkilenmiş olmalı ki sürekli uluyordu. Marif evinin yıkılmasına çok üzülmüştü. Bir iskemle bulup oturdu ve evi nasıl tamir edebileceğini düşünüyordu.

Evi tamir etmek için gerekli olan malzemeleri almak için yola çıktı. Bütün malzemeleri en ince ayrıntısına kadar hesaplayıp almıştı. Evi bir günde tamir etmesi imkansızdı. O yüzden geceyi birkaç gün dışarda geçirmek zorunda kaldı. Günün yorgunluğu Marif’i çok bezdirmişti. Cebinde ise hiç parası kalmamıştı. Bütün parasını malzemelere harcamıştı. Bir hafta gibi kısa bir sürede evi onarmayı başardı.

Gün boyu evden çıkmıyordu. Marif parasızlıktan kırılıyordu. Aklına nedense defineciler geliyordu. Bu işi yapanlar çok iyi paralar kazanabiliyordu. Ama Marif’in definenin nasıl bulunacağı hakkında bir fikri yoktu.

Hemen bilgisayarın başına geçip araştırma yapmaya koyuldu. Tüm gün masa başında vakit geçirmişti. Gerekli olan bilgileri öğrenmişti. Hangi malzemeleri alacağını da biliyordu artık. Ama fiyatlar çok uçuktu. Hele ki dedektörün fiyatını görünce ağzı açıkta kaldı. Eğer altın arama işine girecekse bunları almak zorundaydı, başka şansı yoktu. Kredi kartı ile define arama malzemelerini taksitlendirerek sipariş verdi. Marif heyecanlanıyordu; çünkü bulunduğu coğrafya tarihi bir yerdi. Her tarafta para kasalarının olabileceğini tahmin ediyordu. Yoksa defineciler burayı neden tercih etsin ki.

Civardaki köylerde sürekli define hikayeleri dolaşıp duruyor. Ama kimse bu definelerin nerde olduğunu tahmin edemiyordu. Hatta bir hikâyede köyde bir kadın definenin yerini bulmuş, sadece ihtiyacı kadarını alıp geliyormuş. Kadını takip eden çok kişi varmış ama bir yerden sonra kadının izini kaybediyorlarmış. Kadın kimseye definenin yerini söylemiyormuş. Kadın diğer dünyaya yolculuk yaptıktan sonra defineyi bilen tek kişiyi de kaybetmiş oldular. Marif kafasına takmıştı. Bu kadının bildiği defineyi ben bulacağım diyordu sürekli.

Üç gün içinde Marif’in sipariş verdiği aletler eline ulaşmıştı. Marif havalara zıplıyordu sevinçten. 

-Çok zengin olacağım. Oleyyy!

Koki ise anlamsız bir şekilde Marif’i gözetliyordu. Marif, malzemeleri kutudan çıkarıp ayrıştırdı. Nasıl çalıştığını öğrenmek için kılavuzu baştan sona kadar okudu. Deneme amaçlı dedektörü açıp evdeki bütün metallere başlığı dayıyordu. Dedektör öttükçe Koki, Marif’ in paçasından yakalamaya çalışıyordu. Marif bu sesi çok sevmişti. Bu ses artık onun için altın değerindeydi. Her ötüşünde “Burada altın var.” sözünü duyar gibi oluyordu. Yarın için bir plan yaptı. Keşfe çıkacaktı. Define aramak için ilk deneyimi olacaktı. Acaba ilk gün siftah açabilir miyim diye aklından geçiriyordu. Sizce de bir şeyler bulabilecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir