Film Köşesi - Eğitimciler Ve Ebeveynler İçin En Uzun Eğitici Film Listesi

Çocukların yetiştirilmesinde öğretmen ve ebeveynin rolünü düşündüğümüzde, hayatımızın önemli parçası olan bu bireylerin donanımlı olması beklenir. Bu donanıma sahip olmak için alanın uzmanı bireyler ve kitaplardan edindiğimiz bilgiler kadar hayatı bazen bir kurgu şeklinde bazen de bütün çıplaklığıyla önümüze seren filmlerin yeri yadsınamaz.

Film seçerken ilgi alanımız ve merak duyduğumuz türlerin yanında eğiticilik özelliği de oldukça önemlidir. Herkesin keyifle, heyecanla izleyeceği ve aynı zamanda büyük kazanımlar elde edeceği çok uzun bir film listesini sizin için hazırladık. Özellikle eğitimcilerin ve ebeveynlerin vazgeçilmezi olacak bu listede; aklınıza gelebilecek tüm eğitim filmlerini bulabilirsiniz.

egitimgen.com ailesi olarak keyifli seyirler diliyoruz.

1. 3 APTAL (3 IDIOTS)3-idiot.jpg - Eğitimgen

3 Aptal'da Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan'ın en önemli okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken Farhan ailesinin isteği doğrultusunda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir niteliktedir.

egitimgen.com ailesi olarak keyifli seyirler diliyoruz.

2. HER ÇOCUK ÖZELDİR / YERDEKİ YILDIZLAR (TAARE ZAMEEN PAR)her-ocuk-ozeldr.jpg - Eğitimgen

Her Çocuk Özeldir, problemli bir çocuk ve onun hayatını değiştiren bir öğretmenin hikayesini anlatıyor. 8 yaşındaki Ishaan Awasthi, hiç kimse tarafından takdir edilmeyen bir çocuktur. Okulda dersleri kötüdür, üstelik arkadaşları ile de sık sık kavga eder. Arkadaşları, öğretmenleri ve ailesi tarafından dışlanan Ishaan, ailesi tarafından disipline sokulması için yatılı okula gönderilir. Burada da durum pek farklı değildir. Ta ki resim öğretmeni Ram Shankar ile yakınlaşana kadar. Ishaan'ın çok mutsuz ve yalnız bir çocuk olduğunu fark eden Ram, bunun nedenini araştırmaya başlar. Onun aslında çok özel bir çocuk olduğunu anlayan öğretmen, sabır ve özenle Ishan'ın kendisini bulmasına yardımcı olur.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

3. CAN DOSTUM (GOOD WILL HUNTING)can-dostum.jpg - Eğitimgen

Will Hunting (Matt Damon), son derece zeki fakat eziyet çekmiş genç bir adamdır. Bir matematik dehasıdır. Yine başını derde sokan kahramanımızı, onun dehasını keşfeden Matematik Profesörü Lambeau (Stellan Skarsgaard) kurtarır ama iki şartı vardır: Will, Lambeau ile matematik derslerine katılmalı ve terapiye başlamalıdır.

Son derece etkileyici bir başarı öyküsüne odaklanan film, bu başarılı senaryosunu Akademi Ödülleri'nde kazandığı Oscar heykeliyle taçlandırmıştı.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

4. 50 CESUR KEMANCI (MUSIC OF THE HEART)50-cesur-kemanc.jpg - Eğitimgen

Roberta Guaspari, yakın zamanda kocası tarafından yalnız başına bırakılan, iki çocuğa annelik eden bir kadındır. Ne olursa olsun çocukları için dimdik durmak zorundadır. Bu nedenle de çalışmaya başlar. Bir gün eski günlerindeki keman çalma yeteneğinden haberdar olan bir arkadaşı tarafından bir okula müzik dersleri vermek üzere davet edilir. Korkunç bir eğitim sisteminin orta yerine sadece ilham kuvvetiyle gelen kadın, büyük bir başarıya doğru ilerleyecektir.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

5. SAKINCALI DÜŞÜNCELER (DANGEROUS MINDS)sakncal-dusunceler.jpg - Eğitimgen

Louanne Johnson, eski bir denizcidir. Ötekileştirilmiş kesimlerin, en ezilmişlerin devam ettiği bir okula öğretmen olarak işbaşı yapar. Adeta bir Hababam Sınıfı hüviyetindeki bu lise, öğretmenlerini yıldırmaktadır. Eski bir bahriyeli olan Johnson, hepsi toplumun dışlanmış kesimlerinden gelen öğrencilerin bulunduğu bu lisede daha fazla görevine odaklanacaktır. Bu çocuklara yardım etmek ister.

Gerçek bir hikayeden uyarlama olan filmi keyifle izleyeceksiniz.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

6. ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ (DEAD POETS SOCIETY)olu-ozanlar-derneg.png - Eğitimgen

50'lerin Welton Akademisi, ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan bir okuldur. Okul yönetiminin tutucu tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir hale getirmektedir. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating'in okula atanmasıyla çok şey değişecektir.

'Ölü Ozanlar Derneği, hakikaten devrimci bir bakış açısına sahip olan filmlerden birisi. Gerek anlatımı gerekse de başroldeki Robin Williams'tan genç oyunculara dek, herkesin üst düzey performans göstermesi filme lezzet katıyor. Filmde yer yer gerçeküstü göndermeler ve arkadaşlar arası dayanışmayı çok etkili bir şekilde dışa vuran sahneler mevcut...

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

7. KAHVALTI KULÜBÜ (THE BREAKFAST CLUB)kahvalt-kulubu-742x1024.jpg - Eğitimgen

Kahvaltı Kulübü filminde bir nerd 'inek öğrenci modeli', atletik bir sportmen, bir freak 'ucube anarşist', bir entelektüel ve bir 'sarışın' karakter yer almaktadır. Amerikan lise hayatından bu beş benzemez, cezalı oldukları cumartesi gününü okul kütüphanesinde geçirmek gibi bir işkenceye maruz kalmışlardır. Bir yandan da at gözlüklü lise müdürünün baskısı altında kalmaktadırlar.

Yetişkin aklı ve ergen yüreğini tek potada eritmeyi bilen John Hughes, bir kuşağa, 80'li yılların en iyi gençlik filmlerini armağan etti. Gerçek bir kült film.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

8. KORO (LES CHORISTES)koro.jpg - Eğitimgen

Sene 1949, savaş sonrası Fransa… Clement Mathieu, erkek öğrencilerin eğitim gördüğü bir yatılı okula öğretmen olarak gelir. Çocukların hepsi birbirinden çok farklı ve asi yaradılışlıdır. Clement önce ne yapacağını şaşırır, sonra da onlara en iyi bildiği şeyi öğretmeye karar verir; müzik! Kurduğu koro sadece kendisinin değil tüm çocukların hayata bakışını değiştirecektir.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

9. UNUTULMAZ TİTANLAR (REMEMBER THE TITANS)unutulmaz-ttanlar.jpg - Eğitimgen

Herman Boone bir Amerikan futbolu koçudur. 1970'lerin Virgina'sında ırkçılık hakimdir. Oldukça ırkçı yönelimlerin olduğu bir Amerikan futbolu takımı da bir koç aramaktadır. Bu lise takımı da kimlik sorunları yaşayan ve ırkçı tavırları olan oyunculardan kuruludur. Siyahi bir koç olan Herman Boone'un başa gelmesi, bütün bu kişilik bunalımlarının kökenine inecek ve insanların karakterlerini sorgulatacaktır.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

10. KOPMA (DETACHMENT)kopma.jpg - Eğitimgen

Henry Barthes, öğrencileriyle birebir ilişkiler kurabilen, oldukça yetenekli bir eğitimcidir; fakat bu yeteneğini arka plana atarak, geçici öğretmenlik yapmaktadır. Okula kadrolu öğretmen gelinceye kadar yedek öğretmenlik yapan Henry, hiçbir okulda öğrencilerle ya da iş arkadaşlarıyla duygusal bağ kuracak kadar uzun süreli kalamaz. Görevlendirildiği son devlet okulunda ise öğrencilerin ve hatta öğretmenlerin de bir şekilde içlerine kapanık olduğunu, karamsar tavırlar sergilediğini fark eder. Öğrencilerle ummadığı bir bağ yakalayan Henry, okuldan kaçan bir öğrenciyi de sokaklardan ailesine geri dönmesini sağlar. Umutsuzluk açısından hayatta yalnız değildir ama bu karamsar dünyada hala sevilebilecek şeyler de vardır.

Zıvanadan çıkmış bir sürü öğrenci; öğretmenine küfür edenden tutun da hayvana işkence etmekten zevk alanına kadar… Bu öğrenciler yüzünden hayatından bezmiş bir sürü öğretmen; o kadar bezmişler ki öğrencilerine ilgi gösteren Henry'yi bile yadırgıyorlar.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

11. TEHLİKELİ OYUN (DIE WELLE)tehlkel-oyunlar.jpg - Eğitimgen

Film, enerjik ve karizmatik bir öğretmen olan Rainer Wegner'ın otokrasi üzerine verdiği ders ile başlar. Öğrencilerin ilgisizliği üzerine dikkatlerini çekmek için bir deney yapmaya karar verir: Öğrencilerinden kendisini liderleri olarak kabul etmelerini ve kendisine Mr. Wegner diye hitap etmelerini ister. 'Disiplin aracılığıyla güç' mottosunu seçer; bir logo yaratır; herkese beyaz bir t-shirt giydirir ve gizli bir işaretle iletişim kuran bu gruba 'The Wave' adını verir.

Öğrenciler, umulmadık bir şekilde bu birlikteliğin oluşturduğu güçten zevk almaya başlarlar. Kısa bir süre içerisinde yeni keşfedilen bu disiplin, diğer okul aktivitelerinde de kendisini göstermeye başlar ve gruba yeni üyeler katılmasını sağlar.

'The Wave' başlangıçta gençler için saf bir inanç, birlik ve dayanışma ifade etse de kişisel düşünce, değer ve inançlarının ortak bir paydada hareketlenmesi ile giderek kontrolden çıkarlar ve bu durum çok kısa sürede farklı boyutlara ulaşır.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

12. BENİM DÜNYAMbenm-dunyam.jpg - Eğitimgen

Ela, henüz iki yaşındayken geçirdiği hastalık nedeniyle hem gözlerini hem de duyma yetisini kaybeder. Bundan sonra çevresiyle tamamen uyumsuz biri olarak yetişir. Bu durum genç kızı iyileştirmek için hayatını adayan Mahir Hoca ile tanışana dek devam eder.

Yapımı TMC film tarafından yürütülen ve başrollerinde Uğur Yücel ve Beren Saat'in bulunduğu film, Hint yapımı bol ödüllü Black (2005) filminden uyarlanıyor. Beren Saat'in doğuştan kör, sağır ve dilsiz baş karakteri canlandırdığı, Uğur Yücel'i ise genç kızın hayatına girip ona engellerinden sıyrılıp yaşamayı tanıtan öğretmen rolünde izleyeceğimiz filmin yönetmen koltuğunda da Uğur Yücel bulunuyor.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

13. MASUM HAMLELER (SEARCHING FOR BOBBY FISCHER)masum-hamleler-1024x429.jpg - Eğitimgen

7 yaşındaki Josh Waitzkin, satranca oldukça meraklıdır. Annesi bir gün çocuğundaki bu yeteneği keşfeder ve geliştirmesi için ortam hazırlamaya çalışır. Josh'ın ilgilsini başlarda göremeyen babası ise, onun yeteneğini fark edince oldukça şaşırır. Ailesi artık onun daha başarılı olabilmesi için o dönemin ünlü satranç ustasıyla Josh'a ders vermesi için anlaşırlar. Josh, parkta parasına satranç oynayan, teorik alt yapısı fazla olmayan bir sokak satranççısı ile kendine teorik bilgiler veren satranç hocasının eğitiminde gelişimini sürdürmektedir.

Filmdeki ilginç vurgular ve mesajlar

1) Çocuğun satranca merakı ve bu merakı diri tutabilmek.
2) Turnuva şartları.
3) Veli ve antrenör çocuğa nasıl destek olur, hangi noktadan sonra bu baskı haline gelir.
4) Satranç eğitiminde çeşitlilik sağlamak.
5) Veliler arası iletişim.
6) Satranç tahtası başında mücadele.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

14. ÖZGÜRLÜK YAZARLARI (FREEDOM WRITERS)ozgurluk-yazarlar.jpg - Eğitimgen

Erin Gruwell isimli bir öğretmenin gerçek hayat öyküsünden uyarlanan filmde; Genç bir öğretmen kendisini, öğrencilerine hoşgörü kavramını, bunu önce kendileri üzerinde uygulamayı ve eğitim sözcüğünü, okul hayatlarının ötesine taşımayı öğretmeye adamıştır. İdealist öğretmen Erin, çok başka dünyalardan gelen karakterlerle uğraşmak zorundadır. Aslında farklı ırklardan gelen bu öğrenciler için okul, sadece yaşları gereği orada bulunmak zorunda oldukları bir yerdir.

Erin, kendi yöntemleri ile onlara yakınlaşmaya çalışsa da bu niyeti daha da büyük tepkilere yol açar. Çünkü öğrenciler, hayatta yüzleştikleri ırksal ve toplumsal acı gerçekleri farkına vararak öğretmenlerinin saf idealizmi bırakmasını isterler. Zaman içinde onlarla iletişim kurmayı başaran Erin, her biri birbirinden farklı hikayesi olan bu gençleri, kendi hikayelerini yazmaları ve bunu da birbirleri ile paylaşmaları konusunda cesaretlendirir. İşte tam da bu yazılar, öğrencilerin hayata tutunmalarını sağlayan bir araca dönüşecektir.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

15. SÖZCÜKLERİN GÜCÜ (AKEELAH AND THE BEE)sozcuklern-gucu.jpg - Eğitimgen

Akeelah Anderson doğal yetenekleri olan Los Angeleslı bir kız çocuğudur. En büyük yeteneği kelimeler ile oynamaktır. Dr. Larabee'nin yönlendirmesiyle ulusal çapta şöhrete kavuşacağı, okullar arası bir turnuvada yükselme sürecine girer. Herkesi derinden etkileyecek olan bu süreç sadece basit bir yarışma değil, insanların birbirine güvenini de tazeleyecek olan benzersiz bir deneyim olacaktır.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

16. BABAM VE USTAM (PADRE PADRONE)babam-ve-ustam.jpg - Eğitimgen

Gavino Ledda yirmi yaşına kadar parasızlıktan dolayı hiç okula gitmemiş, okuma ve yazmayı öğrenmeden ömrü boyunca kırsalda çobanlık yapmış bir gençtir. Maddi koşulları neden gösteren babası onun askerlik çağına kadar eğitim almasını engeller fakat artık genç bir adam olan Gavino askerlik eğitimi süresince arada kaybettiği yılları tamamlayarak liseyi dahi bitirir. Artık üniversiteye gitmeye kesin kararlı olan genç adam askerden evine dönünce yine babasının engeliyle ve çobanlıkla karşı karşıya gelecektir; fakat bu sefer pes etmeye niyeti yoktur.

İtalyan Taviani kardeşlerin ünlü filmi 1977'de Cannes Film Festivali'nden hem Altın Palmiye, hem de Uluslararası Eleştirmenler Ödülü'nü kazanarak bir ilki gerçekleştirmişti. Film İtalyan yazar Gavino Ledda'nın otobiyografik romanından uyarlanan oldukça gerçekçi ve başarılı bir yapım.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

17. KALK VE DİREN (STAND AND DELIVER)kalk-ve-diren.jpg - Eğitimgen

Matematik öğretmeni Jamie Escalante, çoğunlukla hispaniklerin (ABDde 40 milyonu aşkın nüfusla yer alan, İspanyolca konuşan Latin kökenliler) devam ettiği bir devlet lisesine atanır. Çoğu çete mensubu gençlerin oluşturduğu öğrenciler eğitimle ilgilerini tamamen kesmiş, umutsuz ve ilgisiz öğretmenlerin etkisiyle okuldan soğumuşlardır. Escalante, öğrencilerin potansiyelini görüp, zekalarını fark eder ve bir grup ümitsiz çete elemanını ülkenin matematik alanında en başarılı öğrencilerine dönüştürür.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

18. FİL (ELEPHANT)fil.jpg - Eğitimgen

Film, Columbine Lisesi'ndeki bir grup gencin, okul cinayetleri konu başlığı altında yaşanan bir günlerine odaklanıyor. Öğrenciler kafeteryada oturmuş sohbet ederlerken içeriye giren iki öğrenci tek kelime etmeden ve bir an duraklamadan diğer öğrencilerin hepsini öldürür. Bu işin aslı esası nedir? Bu tarz okul cinayetlerinin arka planında neler yatmaktadır?

Gus Van Sant, oldukça küçük çaplı bir bütçe ve amatör bir ekip ile perdeye aktardığı filmiyle Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Ödülü almıştır.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

19. KARA TAHTA (TAKHTE SIAH / TEXTE REŞ)kara-tahta.jpg - Eğitimgen

Öğretmenler, bir savaş sonrası yıkımının yaşandığı bir toplumda, sırtlarına yükledikleri kara tahtalarla eğitim için seyahat etmektedirler. Bu tahtalar sadece savaş çocuklarına bir şeyler katmak için değil; onları bir şeylerden korumak için de öğretmenlerin sırtlarında duruyorlar. Bir tarafta karmaşanın yarattığı dev bir enkaz dururken, diğer tarafta bilinmeyeni öğrenmenin ve öğretmenin gururu yaşanıyor.

Ünlü yönetmen Bahman Ghobadi'nin de oyuncu olarak karşımıza çıktığı film İran kırsalını belgeselvari bir tonda ele alıyor.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

20. İMPARATORLAR KULÜBÜ (THE EMPEROR'S CLUB)imratrolar-kkulubu.png - Eğitimgen

William Hundert, mesleğine aşık olan son derece idealist ve tutkulu bir profesördür. St. Benedict's Akademi'de eğitmenlik yapan Hundert'ın sınıfına yeni okul döneminin açılmasıyla birlikte yeni öğrenciler gelmiştir. 'The Emperor's Club' isimli geleneksel sınıf yarışması için öğrencilerin son derece sıkı çalışması ve seçilen üç öğrenciden biri olması gerekmektedir. Ancak öğretmenin hayatı sınıfa ünlü bir politikacının oğlu olan Sedgewick Bell isimli öğrencinin gelmesiyle değişecektir.

Ethan Canin'in kısa öyküsü Palace Thief'ten uyarlanan film, türün 'Ölü Ozanlar Derneği' ve 'İyilik Bul, İyilik Yap' gibi filmlerinin izinden gidiyor.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

21. SINIF (ENTRE LES MURS)siniffilm.jpg - Eğitimgen

François ve öğretmen arkadaşları, sorunlu bir mahallede eğitim veren bir lisede yeni öğretim yılına hazırlanmaktadır. Öğrencilere karşı son derece iyi niyetlidirler ve onlara en iyi eğitimi sağlamak konusunda hiçbir engel tanımazlar. Günümüz Fransa'sının küçük bir modeli olan sınıfta sık sık kültür ve fikir çatışmaları yaşanır. Genç öğrenciler çoğu zaman eğlenceli ve yaratıcıdır ancak zaman zaman takındıkları anlaşılmaz tavırlar düşük ücretle çalışan öğretmenlerinin hevesini kırmaktadır.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

22. SEVGİLİ ÖĞRETMENİM (TO SIR WITH LOVE)sevgili-retmnm.png - Eğitimgen

Asıl mesleği olan mühendislikle ilgili bir iş bulamayan Mark Thackeray (Sidney Poitier) mecburiyet karşısında Londra'nın kenar mahallelerinden birindeki bir lisede öğretmen olarak işe başlar. Bu genç, deneyimsiz üstelik de siyahi olan yeni öğretmenle, her biri başka okullardan kovularak buraya gelmiş disiplinsiz öğrenciler arasında beklenen sürtüşme başlar. İdealist öğretmen Thackeray zor yolu seçerek, çekip gitmek yerine öğrencilerin sorunlarına eğilerek onlarla arkadaş olmayı dener. Bu mücadelesinde meslektaşlarından Gillian Blanchard (Suzy Kendall) onu yalnız bırakmaz.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

23. KARANLIĞIN İÇİNDEN (THE MIRACLE WORKER)karanln-iinden.png - Eğitimgen

Pette Duke'un canlandırdığı genç Helen Keller'ın dünya ile iletişim bağı yok denecek kadar azdır. Hayatının geri kalan bölümünü nasıl geçireceği koca bir bilinmeyendir. Perkins Enstitüsü'nden gelen yarı görme özürlü Annie Sullivan (Anne Bancroft), Helen'e rehberlik etmeye başlar. Genç kızın, dünya ile arasına kurduğu karanlık duvarı yıkmak hiç de kolay olmayacaktır.

Ülkemizde oldukça popüler olmuş ve hatta Uğur Yücel tarafından uyarlaması yapılmış Hint filmi Black, The Miracle Worker'dan uyarlanmıştır.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

24. BANA GÜVEN / HEP YANINIZDAYIM (LEAN ON ME)bana-gucen.jpg - Eğitimgen

Bana Güven filmi New Jersey'nin Paterson şehrinde bir lisede geçmektedir. Öğrenciler şiddet, uyuşturucu ve umutsuzluk içerisinde debelenmektedir. Fakirlik ve yokluk içindeki öğrencilerle dolu bu lisenin temel yetenek ve beceri testleri o kadar düşüktür ki, bu durum belediye başkanına kadar gider. Sorunu çözmek için yetenekli ve otoriter bir öğretmen olan Joe Clark'ı okul müdürü olarak atarlar. Joe Clark öğrencileri adam edebilecek midir?

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

25. ACI BİR HAYAT ÖYKÜSÜ (PRECIOUS)hayat-oykusu.jpg - Eğitimgen

Precious, Amerika'daki binlerce benzeri genç kız gibi, aile içi şiddet mağduru, hüzünlü bir çocuktur. Precious'un bir diğer sorunu da aşırı kilosundan dolayı içine kapanık bir genç kız olmasıdır. Ancak yaşadığı tüm bu sorunlu yanlara rağmen Precious içinde bulunduğü durumu kaderinin bir parçası olarak kabullenerek bir çıkış noktası bulma umudu taşır. Bu umudun kapısı, yaşadığı sorunlardan hayal dünyasında gezintiye çıkarak kaçmasıyla açılabilecektir. Film, hayatın umutla bakılması gereken bir hediye olduğu düşüncesi ile hareket ediyor ve aynı zamanda, çaresiz insanların yalnız olmadıklarını, onlara her zaman yardıma hazır kurumların var olduğunu anlatıyor.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

26. KARA TAHTANIN ÖTESİ (BEYOND THE BLACKBOARD)kara-tahta11.jpg - Eğitimgen

Bazen bir film izlersiniz, bir hikaye dinlersiniz, işte bu hikaye büyük bir hayat dersi diye düşünürsünüz. Stacey Bess'in hikayesi böyle bir hikaye. Yaşanmış bir hikayeden uyarlanan filmde; 24 yaşındaki çiçeği burnunda öğretmen Stacey, her ne kadar bazı korkular ve ön yargılarla ilk dersine girse de, bir sığınma evinde, evsizlerden oluşan öğrencilerinin yaşamında büyük farklar yaratacaktır.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

27. TEPETAKLAK NELSON (HALF NELSON)tepetaklak.jpg - Eğitimgen

Dan Dunne, alışık olduğunuz öğretmenlerden birine benzemiyor. Hayır, sadece öğrencilerine varoluştan, Amerikan İç Savaşı'ndan, özgür düşünceden, diyalektikten bahsettiği için değil; sınıf içinde son derece dinamik ve öğrencileri ile sağlam ilişkileri olan bir insan iken sınıf dışında uyuşturucu bağımlılığının pençesinden bir türlü kurtulamayan ve hep bir kaybeden olmaya mahkum bir insan olduğu için de… Gece ve gündüz, siyah ile beyaz kadar ayrıdır birbirinden onun için. Bu iki farklı yaşamını birbirinden ayrı tutmayı hep başarmış olsa da, bir gün öğrencilerinden biri olan Drey tarafından tam anlamıyla 'yakalanır'. Çok büyük zorluklarla baş ederek yaşamak zorunda olan Drey, Dan'i ele vermeyi hiçbir zaman düşünmez. Öğretmeninin sırrını tutması ile ikili arasında sıra dışı bir arkadaşlık doğacaktır.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

28. FORRESTER'I BULMAK (FINDING FORRESTER)forrester.jpg - Eğitimgen

Jamal Wallace, gizli tutkusu yazmak olan 16 yaşında yetenekli bir basketbol oyuncusudur. William Forrester ise Pulitzer Ödüllü son derece çekingen bir yazardır. Tesadüfi bir tanışmadan sonra, Forrester Jamal'in akıl hocası haline gelir ve bu yetenekli gencin becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Kısa süre içinde bu iki adam birbirlerinden hayat ve arkadaşlığın değerini öğrendikçe, Forrester'ın dünyaya karşı sert bakış açısı değişmeye başlar.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

29. CANIM ÖĞRETMENİM (MONSIEUR LAZHAR)canm-ogremnm.jpg - Eğitimgen

Cezayirli bir göçmen olan Bachir Lazhar, bir ilkokul öğretmeninin trajik bir şekilde ölmesi üzerine işe alınır. Sınıf uzun bir iyileşme sürecinden geçerken, hiç kimse Bachir'in acılı geçmiş hayatının; hatta her an sınır dışı edilme riski altında olduğunun farkında değildir. Evelyne de la Cheneliere'in oyunundan uyarlandığı üzere, Bachir Lazhar iki uzak dünya arasındaki karşılaşmayı ve kendini ifade etme gücünü anlatıyor. Büyük bir duyarlılık ve mizah kullanımıyla, Philippe Falardeau sessizliğin ve ölüm tabusunun ötesindeki çocukların yanında olmak amacıyla kendi kaybını aşmaya hazır alçak gönüllü bir adamı anlatıyor.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

30. ZAFER BENİM (THE RON CLARK STORY)zafer-benmdr.jpg - Eğitimgen

Film Ron Clark adlı başarılı, enerjik ve idealist bir eğitimcinin hikâyesini konu alıyor. Filmde Ron Clark Beaufort Country okulunda başarılı bir şekilde mezun ettiği sınıfının ardından New York'un Harlem bölgesine taşınıp daha zor durumdaki okullardan birinde öğretmenlik yapmaya karar verir. Ancak bir okulda işe başlaması biraz sancılı olur, zira başvurduğu okulların müdürleri onun gibi beyaz ve kibar birinin Harlem gibi bir yere ayak uydurabileceklerini pek düşünmezler.

Bir süre ucuz motellerde kalıp iş olarak da garsonluk yapar. Harlem İlkokuluna başvurmak için gittiğinde ise okulun önünde bir öğretmenle bir öğrencinin tartıştığını ve öğretmenin işi bıraktığını görür ve hemen işe başlar. Müdür her ne kadar işinde kalabilmek için okulunun puanını yükseltmeyi hedefleyip onu en iyi sınıfa vermek istese de o ısrarla en sorunlu sınıfı seçer.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

31. MUHTEŞEM MÜNAZARACILAR (THE GREAT DEBATERS)muhtesem-munazraclar.jpg - Eğitimgen

Teksas'ta, siyahi öğrencilerin çoğunlukta olduğu Wiley College'de profesör olan Melvin B. Tolson'un gerçek yaşam hikayesi…

Profesör Tolson, eğitim eşitliğinden fazla yararlanamayan öğrencilerinin gelişimine katkı için bir tartışma grubu kurmaya karar verir. İlk başta ifade güçleri sınırlı olan bu öğrenci topluluğu, giderek kelimelerin gücünü öğrenmeye başlar. Kendi dönemlerindeki toplantılarda yükselmeye başlayan Wiley Koleji tartışma grubu bir süre sonra Harvard'ın en güçlü rakibi olacaktır.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

32. OLMAK VE SAHİP OLMAK (ETRE ET AVOIR)olmak-ve-sahpolmak.jpg - Eğitimgen

Fransız köy hayatına yönelik sevgi dolu bir ağıt olan bu incelikli, bilge ve eğlenceli film, yürek burkacak denli güzel ve insana büyük keyif veriyor. Fransa'da ulaşım ve olanaklar bakımından kıyıda köşede kalmış yerleşim merkezlerinde, yuva yaşından ilkokul son sınıf seviyesine kadar köyün bütün çocuklarının tek bir öğretmen gözetiminde bir araya getirildiği 'tek sınıftan oluşan okullar' hala var. Dışlanmışlıkla dünyaya açılmak arasında kalan bu karışık küçük gruplar, iyisiyle kötüsüyle gündelik hayatı paylaşmakta. Bu belgesel film de, Auvergne'in göbeğindeki bir köyde, bu tür okullardan birinde çekilmiş.

Filmde okulun rutinine ve ritmine şahit olurken öğrencilerin farklı kişiliklerini keşfediyoruz. Öğretmenleri Bay Lopez sabrıyla, şefkatiyle, küçük öğrencilerine kendini tamamen adamış olmasıyla gözümüzde kahramanlaşıyor. Giderek, bu okulun Fransızlara has bir geleneğin cisimleşmiş hali olmanın ötesinde, köy yaşamının aynası olduğunu fark ediyoruz.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

33. İKİ DİL BİR BAVULbir-dil-k-bavul.jpg - Eğitimgen

İki Dil Bir Bavul üniversiteden yeni mezun olmuş ve uzak bir Kürt köyüne atanmış Türk öğretmenin bir yılını, onun okula yeni başlayan ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatır. Bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir topluluk ve kültür içindeki yalnızlığına, çocuklar ve köylülerle yaşadığı iletişim problemine, çocuklardaki değişime tanık oluruz. Bu süreç boyunca öğretmen ve çocuklar birbirlerini yavaş yavaş tanımaya ve anlamaya başlarlar.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

34. SEVGİLİ ÖĞRETMENİM (MR. HOLLAND'S OPUS)sevgl-ogremnm.jpg - Eğitimgen

Ritm duygunuz olmadan davul çaldığınızı ya da aşık olur gibi şarkı söylediğinizi hayal edin. Bazen öğretmenler öğrencilerinde farkında olmadıkları yetenekleri keşfederler. Bazen Bay Holland gibi birisi çıkar ve hayatınıza girer. Glenn Holland (Dreyfuss), en çılgın hayallerinde bile gençlere müzik öğretmeninin yeteneğini boşa harcamaktan farklı bir şeye dönüşebileceğini düşünemezdi. Ama genç bestekar ailesini destekleyebilmek için bir muhteşem eser yapmaya karar verince, ilham verdiği öğrencilerin onda yarattığı etkiyi fark eder. Onların senfonisinin notalarını oluşturduğunu anlar. Geçici olarak müzik öğretmeni olmayı seçen ancak mesleğine tutkuyla bağlanan bir müzisyenin otuz yıllık meslek hayatı…

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

35. YÜZÜ OLMAYAN ADAM (THE MAN WITHOUT A FACE)yuuzu-olmayan-adam.jpg - Eğitimgen

Charles Norstadt içine kapanık, biraz farklı bir çocuktur. Annesi dört kez evlenmiş, üç kocasından da birer çocuk sahibi olmuştur. Charles babasını küçük yaşta kaybetmiş, ancak babasının nasıl öldüğünü öğrenememiştir. En büyük düşü pilot olmaktır. West Point'e girmeye uğraşmaktadır. İlk sınavını verememiştir. İkinci sınav için tüm gayretiyle çalışmaktadır. Yaşadıkları kasabada tek başına yaşayan McLeod adında bir öğretmen vardır. Yüzünün yarısı yaralanmış bir adam. Kimse ile görüşmeyen bu adamın geçmişinde bir araba kazası olmuş ve kazada bir öğrencisi ölmüştür. Bu sebeple suçlanmış, hapis yatmıştır. Kasaba halkı onu 'ucube' diye çağırmaktadır. Charles bu adamla tanışmayı ve ondan ders almayı başarır. En büyük düşü olan askeri okula girmesini bu adam sağlar.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

36. İYİLİK BUL, İYİLİK YAP (PAY IT FORWARD)ylk-bul.jpg - Eğitimgen

Biri sana iyilik yapınca, sen ona iyilik yapma… Git bir başkasına yap… Alkolik annesi ve dengesiz babası yüzünden sorunlu bir hayat sürdürmekte olan küçük Trevor McKinney (Osment), yeni rehberlik öğretmeninin (Spacey) verdiği ödev sayesinde 'dünyayı daha güzel bir yer yapar'.

Trevor'un düşünüp uygulamaya koyduğu plana göre, birinden iyilik gören kişi, hiç tanımadığı üç kişiye iyilik edecektir. Bu arada, öğretmenin özel hayatında da değişiklikler olmaya başlar. Yoksa, bir tür saadet zinciri gibi işleyen bu masum sistem, gerçekten de etkili olmakta mıdır?

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

37. HABABAM ROCK (SCHOOL OF ROCK)habababm-rock.jpg - Eğitimgen

Dewey Finn, tüm hayatını Rock müziğe adamıştır. Ancak kimi problemleri ortaya çıkmaya başladığında büyük bir hazla bağlı olduğu grubundan yollanır. Bir sürü sıkıntının içerisinde bir de karşısına borç problemi çıkınca kendisini bir okulda müzik öğretmeni olarak bulur. Bu hayat onun müzisyen kimliğini bambaşka açılardan diriltecektir. 9 yaşındaki bir öğrencisi olan Yuki ile bir müzik grubu kurarak yarışmaya katılmaya karar verirler. Günden güne kazanacaklarına daha çok inanmaya başlarlar.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

38. ÖĞRETMENogretmen.jpg - Eğitimgen

Öğretmen, küçük bir kasabada öğretmenlik yapan genç bir adamın İstanbul'a atanması ile yaşadıklarını konu ediyor. Eşi ve iki çocuğu ile birlikte Anadolu'nun bir köyünde yaşayan Hüsnü, öğretmenlik yapmaktadır. Oldukça başarılı bir öğretmen olan Hüsnü'nün hayatı İstanbul'a tayininin çıkmasıyla bambaşka bir hal alır. Başarısından dolayı tayin edildiği İstanbul'a alışmakta zorlanan Hüsnü, sadece öğretmen maaşı ile geçinmekte zorlanır. Ailesini geçindirebilmek için ek iş yapmaya mecbur kalan Hüsnü, türlü işlerle uğraşsa da hiçbirinde başarılı olamaz. Hüsnü, gittikçe daha kötü bir hal alan bu soruna bir çözüm bulabilecek midir?

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

39. SESSİZLİK (DO-GA-NI)sessizlk.jpg - Eğitimgen

Kang In-Ho , Moojin şehrinde işitme engelliler için görevlendirilmiş ve henüz yeni atanmış bir öğretmendir. Seo Yoo-jin  de Moojin İnsan Haklarını Koruma Merkezi'nde çalışmaktadır. Okulda gizlice uygulanan şiddeti ve başka korkunç şeyleri günışığına çıkarmak için birlikte çalışırlar.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

40. YETİM ÇOCUĞA TÜRKÜ (SONG FOR A RAGGY BOY)yetm-cocuga-turku.jpg - Eğitimgen

Gerçek bir hikayeden alınan filmde, Uluslararası Tugaylar'da savaştıktan sonra irlanda'ya geri dönen ve başka bir yerde iş bulamadığı için din adamlarının denetimindeki bir yetim okuluna öğretmen olarak gönderilen William Franklin ile okuldaki baskıcı yönetim arasındaki mücadele konu ediliyor.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

41. BİR ÖĞRENCİM İÇİN (YI GE DOU BU NENG SHAO)br-orencm-cn.jpg - Eğitimgen

1999 yapımı bu film Wei Minzhi adındaki genç bir kızın Çin'in taşra bölgelerinden birindeki bir köy okulunun öğretmeninin yerine bir aylık geçici göreve gelmesiyle başlıyor.

Wei bu yıkık dökük ve içinde farklı yaşlarda çocuğun bulunduğu okulda başlarda disiplini sağlamakta ve bir şeyler öğretmekte çok zorlanır. Yaşının oldukça genç olması ve tecrübesiz oluşu onu bir hayli zor durumda bırakır. Tam okula ve çocuklara ısınmaya başlamışken aralarından birinin ailesi tarafından çalışmak üzere şehre yollandığını öğrenir. Çocuğu geri getirmek üzere diğer öğrencilerle organize olur ve birçok sıkıntıdan sonra nihayet gitmeyi başarır. Ama asıl sıkıntı burada başlar.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

42. BİRİNCİ SINIF (THE FIRST GRADER)biiriincii-siiniif.jpg - Eğitimgen

84 yaşında ilkokula yazılan Kenyalı Kimani Maruge'nin gerçek hikayesi…

2002 yılında Kenya hükümeti ilköğretimin parasız olacağını ilan eder. Küçük bir dağ köyündeki ilkokulun yeni bir öğrencisi vardır artık; 80'lerindeki Kimani Maruge (Oliver Litondo)… Yıllarca ülkesinin özgürlüğü için savaşan bu yaşlı adam, şimdi eğitim görmek için okul sırasına oturmuştur. Öğretmen Jane Obinchu (Naomie Harris), Maruge'nin bu çabasını canı gönülden destekler.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

43. SİYAH (BLACK)balck.jpg - Eğitimgen

Paul ve eşi Catherine evlenmişler ve mutlu bir yuva kurmuşlardır. Kısa bir süre sonra Michelle adını verdikleri bir kız çocukları olur. Ama ailenin mutluluğu uzun sürmez zira Michellle ne görebilir ne de duyabilir. Anne baba Michelle'i dış dünyanın etkilerinden ne kadar korumaya çalışırlarsa çalışsınlar küçük kız büyüdükçe hırçınlaşmaktadır. Catherine bir kez daha hamile kalır ve Sara'yı doğurur. Bu sefer baba Paul Michelle'i bir kliniğe kapatmak ister. Tam da bu günlerde ailenin hayatına Debraj Sahai adında özel bir eğitmen girer. Hem sağır hem kör hem de dilsiz olan Michelle'i eğitmeye gönüllü olur. Küçük kız onun ellerinde hırçınlığını yavaş yavaş bir kenara bırakarak, eğitim almaya hatta normal çocuklar gibi okula gitmeye bile başlar…

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

44. 1984 SINIFI (CLASS OF 1984)1984-snf.jpg - Eğitimgen

Andy, şehir merkezinde bulunan bir lisede görevine yeni başlayan bir öğretim görevlisidir. Fakat bu lise, onun görüp görebileceği hiçbir okula benzememektedir. Öğrencilerin metal dedektörlerden geçerek okula alındıkları, güvenliğin oldukça sıkı bulunduğu bu okulun asıl problemi Peter adında bir öğrencidir. Peter, uyuşturucu pazarlama lideri ve tam bir serseridir. Fazla zaman geçmeden Peter ve Andy arasında kıyasıya bir savaş başlayacaktır.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

45. MONA LİSA GÜLÜŞÜ (MONA LISA SMILE)mona-lsann-gulusu.jpg - Eğitimgen

İdealist ruhlu genç bir sanat tarihi hocası olan Katherine Watson, akademik şöhretiyle bilinen Wellesley isimli kız kolejine adım attığında, bu kolejden mezun olan kızlar için başarının ne kadar iyi bir evlilik yaptıklarıyla doğru orantılı olduğunun farkındadır. Öğrencilerine farklı hayatlar olabileceğini kanıtlarken, kendisini okul yönetimiyle bir mücadele içinde bulur.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

46. HAYAT OKULU (SCHOOL OF LIFE)hayat-okulu.jpg - Eğitimgen

Filmde 'Hayata dar her şey okulda öğrenemezsin' teması çok başarılı bir şekilde işlenmiş. Norman Warner, 43 yıl üst üste okuldaki öğrenciler tarafından 'Okulun en sevilen öğretmen ödülünü' kazanmıştır. Norman'ın vefatı le birlikte bu aile geleneğin sürdürme görev oğlu Matt Warner´e düşecektir. Babasından sonra okulda yılın öğretmen seçilmeyi takıntı haline getirir. Fakat önünde büyük bir engel vardır. Yeni gelen tarih öğretmeni…

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

47. HABABAM SINIFIhababam-snf.jpg - Eğitimgen

7'den 70'e izlemeyen kalmamıştır ama yine de öğretmenlerin izlemesi gereken filmler arasında mutlaka yer alması gereken bir film.

Özel Çamlıca Lisesi'ne yeni atanan tarih öğretmeni Mahmut Hoca, sert mizaçlı ancak yumuşak bir kalbi olan idealist bir öğretmendir. Okulu bir eğlence aracı olarak gören ve haytalık yapmayı alışkanlık haline getiren Hababam sınıfı tüm öğretmenleri yıldırmıştır ama Mahmut Hoca'nın okula gelmesi ile işler değişecektir.

Okul yönetiminin baskıcı sistemine ve okulu sermaye sistemi olarak gören anlayışa karşı gelen Mahmut Hoca, bu tatlı sert tavırları ile hem öğrencilerini hem okul yönetimini hizaya getirecektir.İnek Şaban, Damat Fert, Güdük Necmi, Adile teyze gibi birçok karakterin unutulmaz replikleri ile gönlümüzde taht kurmuş yegane filmlerden…

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

48. ELVEDA ÇOCUKLAR (AU REVOIR LES ENFANTS)elveda-cocuklar.jpg - Eğitimgen

1944 yılında yatılı bir okulda okuyan gençlerden üçü Musevi'dir. İki yönetici öğrencilerinin Musevi olduklarını bildikleri halde, takma bir isimle okumasını sağlarlar. Julien adlı çocuk ise bu Musevilerden biriyle, Jean Bonnet'yle özellikle çok yakından ilgilidir. İki çocuk arasında çok güzel bir dostluk başlar... Ama bu dostluk, uzun sürmez, Gestapo tarafından engellenir...

Üç çocuk Alman subaylar tarafından alınıp bilinmeyen bir yere götürülür... Julien için yaşam artık çok zordur.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

49. DANS ETMENİN SIRRI (THE SECRET OF HOW TO ROCK)  dans-etmenn-srr.jpg - Eğitimgen

Billy Eliot, kurgusal bir kasabada geçen, 2000 yapımı İngiliz filmi. Film senaryosu 'The Stars Look Down' isimli kitaptan esinlenilmiştir.

Billy, babası maden işçisi olan yoksul bir ailenin çocuğudur. Her çocuk gibi Billy'e de ailesi tarafından bir takım aktiviteler dayatılmaktadır. Babası tarafından boks antrenmanlarına gönderilir ancak Billy kendi yolunu bulmak isteyen bir çocuktur. Kimseye haber vermeden bir bale kursuna başlar ve çok başarılı olur. Film 1980 İngiltere'sinde geçmektedir ve asıl konunun arka planında Margaret Thatcher (Demir Leydi) döneminde yaşananları da konu almaktadır. Billy ailesini ikna etmekte zorlansa ve kurstaki tek erkek öğrenci olsa da kendi yolunu çizecek ve büyük başarılara imza atacaktır.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

50. SÜPERMAN'İ BEKLERKEN (WAITING FOR SUPERMAN)superman-beklerken.jpg - Eğitimgen

Belgesel tarzındaki yapım ABD eğitim sistemini eleştirel bir şekilde ele alıyor. Eğitim sisteminin çıkmazları, çocukların hayallerini geri plana atması, ailelerin ve öğretmenlerin hataları ve rolleri gibi önemli konulara değiniliyor. Bilindiği üzere Dünya üzerinde pek çok ülkede olduğu gibi Amerika'da da eğitim sistemi en çok tartışılan konulardan birisi. Bu belgeselde irdelenen konuların aslında evrensel nitelikte olduğunu düşünüyorum. Öyle ya da böyle benzer tıkanıklıklar, öğrencilerin okula küsmesi, okuma yazma problemleri vb. pek çok sorun ülkemizde de yaşanıyor. Dolayısıyla tüm bunları kapsamlı bir şekilde ele alan bu belgeseli izlemeniz öğretmenlik hayatınızda size yol gösterecek çıkarımlarda bulunmanıza yardımcı olacaktır.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

51. GERÇEK BİR HİKAYE (PATCH ADAMS)gerek-bir-hayat-hkyaess.jpg - Eğitimgen

İntihara meyilli olan Patch Adams, akıl hastanesine yatırıldıktan sonra hayata bakışı tamamen değişir ve tıp okumaya karar verir. Başarılı ve farklı ideallere sahip bir öğrenci olarak dikkat çeker. İnsanları tedavi etmek ve hayata renk katmak amacıyla mizaha başvurur. Yoksul ve hasta kişilere yardım etmeye başlar, onlar için klinik açma girişiminde bulunur ve bunları yaparken de hayattan darbeler yemeye de devam eder. Ancak idealinden asla uzaklaşmaz ve nihayetinde başarıya da ulaşır.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

52. KÖR NOKTA (THE BLIND SIDE)kor-nokta.jpg - Eğitimgen

Filmde babasız büyüyen ve annesi de uyuşturucu kullanan ve onun etkisinde hayatını sürdüren bir siyahi gencin Amerikan futbol kariyeri konu ediliyor. Bu genç iyi bir aile tarafından evlatlık ediniliyor ve okuma yazma öğrenirken bir yandan da Amerikan futboluna olan yeteneği ortaya çıkıyor. Yaşına göre iri olan ve ailesiyle birlikte yaşarken annesi ve kardeşleri tarafından dışlanan bu çocuk için futbol kendisini kanıtlaması ve itibar görmesi için gerçekten çok önemlidir ve farklı bir anlam taşımaktadır.

Film Köşesi
Eğitimgen

Eğitimgen ailesine katılmak için bizimle iletişime geçin!

Eğitimgen: Tüm bilgi birikimimizi paylaşıyoruz

Eğitimde fırsat eşitliğini destekleyen, yeni fikirler üreten, özgün ve farklı içerikler oluşturmaktayız.