Eğitimgen Blog - Öğretmenim Sizin Kendinizle İlişkiniz Nasıl?

Öğretmenim Sizin Kendinizle İlişkiniz Nasıl?

'İlişki' kavramının sözlük karşılığı 'iki ya da daha çok şey arasındaki karşılıklı ilgi, bağ' anlamına gelir. İnsan olarak anlatmaya, değer görmeye, kendimiz olduğumuz için sevilmeye, yargısız ve koşulsuz kabul edilmeye ihtiyaç duyarız. İlişkiler içerisinde ihtiyaçlarımızın neler olduğunu, deneyimlediğimiz duyguların ışığında anlayabiliriz. Sınıf ortamında öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve duygularının karşılık bulması, kurduğu ve kuracağı ilişkilere negatif ya da pozitif biçimde yansır.

'Öğretmenin kendisiyle ilişkisi neden çok önemlidir' diye soracak olursak; kendini kabul etmiş ve kendisiyle ilişkisini iyileştirmiş bir birey, dışarıya yaydığı enerjisi ile çevresini etkiler. Algıları inanılmaz açık olan çocuklar, öğretmenin yaydığı enerjiden büyük ölçüde etkilenir.retmen.jpg - Eğitimgen

İlişki sınıf içinde korku temelli mi, yoksa sevgi temelli mi?

Çocuklar için öğretmen kavramının algılanışı yaygın olarak 'o benim öğretmenim ne derse onu yapmalıyım, onu üzmemeliyim' gibi düşüncelerdir. Öğretmenin çocuklarla kurduğu ilişkiye göre bu düşüncelerin doğurduğu iki temel duygu, 'sevgi' ya da 'korku' olarak açığa çıkar. Çocuk, öğretmeninden korktuğu için ödev yapar ya da sevdiği öğretmeni üzülür diye…. Öğretmeni üzülmesin diye ödevlerini yapması olumlu davranış olarak görülebilir. Peki, sizce öğrenci bu durumda, kendisini başkalarının ihtiyaçlarına göre şekillendirmiş olmuyor mu?

Örnek verecek olursak; akademik gelişim önemli ancak, öğretmen ''en iyi benim sınıfım olmalı'' düşüncesine kapılırsa sınıf içinde performans kaygısı yaşayan öğrenciler olacaktır. 'Ben iyi bir öğretmenim' deyip konfor alanından çıkamadığı yerde ise farklı bakış açıları geliştirmeye kapalı, hayatları boyunca beceri geliştirmek noktasında güçlük çeken öğrenciler yetiştirecektir.  Peki kendimize dönüp sorduğumuzda, buna hakkımız var mı?

Kendini kabul edip kendi davranışlarının farkına varan ve sınıftaki yansımalarını görmeye cesaret edebilen öğretmen değişimi başlatabilir. Çünkü sınıf ortamındaki yansıtıcı uygulayıcılar olan biz eğitimciler, yaşama dair nasıl bir bakış açısı taşıyorsak öğrencilerimiz tarafından bize yansıtılan da bu olacaktır. Öğrenme ortamının öğretmenin ihtiyaçlarına göre şekillenmesi çocukların ihtiyaçlarını hiçe saymaktır. Her bir öğrencinin gereksinim duyduğu yaklaşımın farklı olduğunu bilerek öğrenme ortamı şekillendirilmeli, değiştirilmeli ve geliştirilmelidir.

Peki nereden başlamalıyız ?

Kendimizden..

Bir deneyimimi paylaşarak açıklamak istiyorum: Öğretmenliğimin ilk yıllarında yaşadığım sorunlardan biri de öğrencilerimin söz hakkı almadan konuşması, birbirlerinin sözünü kesmesiydi. Çocuklarıma bunun yanlış olduğunu aktarırken, bir öğrencim söz hakkı aldı ve dedi ki 'Ama öğretmenim, siz söz hakkı almayan öğrencileri de dinliyorsunuz'… Kalakaldım, bir gerçek yüzüme tokat gibi çarpmıştı. O an bir karar vermem gerekiyordu; ya sınıf içindeki tutarsız davranışımı kabul edip onlardan özür dileyecektim ya da yansımamı görmeyi reddederek çocuklarla aramda bir güç savaşı başlatacaktım. Pusulamın, sevgi ve vicdanım olduğu inancını hatırlayarak çocuklarımdan özür diledim. Sorun ortadan kalkmıştı. Çünkü ben çocukların sağlıklı sınır ve tutarlılık ihtiyaçlarına cevap vermeliydim. Öğrencilerle sınıf içinde çatışmalara sebebiyet vermeden her birinin farklılıklarına saygı duyarak onlara şefkatle ulaşmalıydım. Yani konfor alanından çıkmadan bir güç savaşı vermek yerine, değişimi kendimden başlatmalıydım.renci.jpg - Eğitimgen

Öğrenme ortamına çizilen sağlıklı sınırların içi, koşulsuz kabul, sevgi ve güvenle doldurulduğunda her bir çocuk kendini gerçekleştirecek fırsatı yakalayacaktır. Değişimi önce kendimizde başlatıp güvenle öğrenme ortamına aktaralım. Çünkü ailelerinden sonra, çocuklarımız üzerinde en büyük etkisi olan kişiler biz eğitimcileriz.

Hayatta her şey bizim seçimlerimiz doğrultusunda şekillenir. Sınıfımızdan içeri girerken yanımıza almamız gereken ' Gelecek gözümüzün önünde şekilleniyor' gerçeğini hep hatırlamamız dileğiyle...

Eğitimgen Blog Kategorisindeki Konular

Ana Blog
Ailece Eğlenerek Oynayabileceğiniz Kutu Oyunları

Eğitimgen tarafından hazırlanan " Ailece Eğlenerek Oynayabileceğiniz Kutu Oyunları " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Bir Kavram Bir Çocuğa Ne Verir?

Kardelen ÖZDEMİR tarafından hazırlanan " Bir Kavram Bir Çocuğa Ne Verir? " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Birlikte Karar Verelim Mi?

Niket ÇELİK tarafından hazırlanan " Birlikte Karar Verelim Mi? " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
BÜTÜN ÇOCUKLAR AYNI MI?

Süleyman ÖZDEMİR tarafından hazırlanan " BÜTÜN ÇOCUKLAR AYNI MI? " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Çocuğunuzun 'Hayır' Direnişine Karşı 7 Akıllıca Yöntem İle Başetmenin Yolları

Eğitimgen tarafından hazırlanan " Çocuğunuzun 'Hayır' Direnişine Karşı 7 Akıllıca Yöntem İle Başetmenin Yolları " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Çocuğunuzun Kaygılarının Farkında Mısınız?

Burcu Sinem CİVEK tarafından hazırlanan " Çocuğunuzun Kaygılarının Farkında Mısınız? " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Çocuk ve Aidiyet Bağı

Dilek TURAN ERYETLİ tarafından hazırlanan " Çocuk ve Aidiyet Bağı " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Çocuklar Gizli Düşmana Karşı

Eğitimgen tarafından hazırlanan " Çocuklar Gizli Düşmana Karşı " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Çocuklara Ne İyi Gelir?

Kardelen ÖZDEMİR tarafından hazırlanan " Çocuklara Ne İyi Gelir? " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Çocuklarda İhtiyaçlar Hiyerarşisi Ve Önemi

Dilek TURAN ERYETLİ tarafından hazırlanan " Çocuklarda İhtiyaçlar Hiyerarşisi Ve Önemi " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Çocuklarda Sosyal Duygusal Gelişim

Niket ÇELİK tarafından hazırlanan " Çocuklarda Sosyal Duygusal Gelişim " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Çocuklarda Sosyal Duygusal Öğrenme

Kardelen Özdemir tarafından hazırlanan " Çocuklarda Sosyal Duygusal Öğrenme " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz

Eğitimgen Blog
Eğitimgen

Eğitimgen ailesine katılmak için bizimle iletişime geçin!

Aktivite Ana Kategorisine En Son Eklenenler

Eğitimgen: Tüm bilgi birikimimizi paylaşıyoruz

Eğitimde fırsat eşitliğini destekleyen, yeni fikirler üreten, özgün ve farklı içerikler oluşturmaktayız.

YUKARI