Eğitimgen Blog - Uzaktan Eğitimi Nasıl Daha Verimli Hale Getirebiliriz?

Uzaktan Eğitimi Nasıl Daha Verimli Hale Getirebiliriz?

2020-2021 eğitim yılı bazı özel okullar için başlamış olsa da 31 Ağustos itibariyle tüm çocuklarımız için başlıyor. Uzun bir aradan sonra çocukların akademik yaşama adapte olması özellikle de uzaktan eğitim sürecine nasıl adapte olacağı ve verim sağlanacağı açıkçası kafalarda bir soru işareti…19567-1024x683.jpg - Eğitimgen

Bu süreç ile ilgili sevgili öğretmen arkadaşlarıma ve ailelere bazı önerilerim olacak.

Sevgili aileler;

 • Öncelikle mümkün olduğunda ev ortamında çocuğun ders çalışabileceği bir alan oluşturulmalı. Okuldaki sırası gibi sabit çalışıp alışabileceği bir çalışma ortamın olması daha çabuk adapte olmasına yardımcı olacaktır. Bu ortamın çocukla birlikte hazırlanması, birlikte bir 'okula dönüş' hazırlığı yapılması çocuğu motive edecektir.


3114413-1024x719.jpg - Eğitimgen

 • Çocukla artık okulların başladığı, sadece bir süre daha eğitimin uzaktan verileceği, aynı ciddiyeti ve çabayı göstermeye devam etmesi gerektiği konusunda biz hazırlık sohbeti yapılabilir ve bu seneki hedefleri, planları ve nasıl bir strateji yürüteceği ile alakalı bir ön sohbet yapılabilir. Bu sohbet çocuğun tüm seneyi gözden geçirmesine, değerlendirme yapmasına, adapte olmasına ve ön hazırlık sürecine girmesine zemin hazırlar.
 • Dersler sırasında çocuğa mümkün olan en üst düzeyde saygı gösterilmelidir. Çocuğun sınıf ortamındaymış gibi hissetmesi, olabildiğince sessiz bir ortam oluşturulması önemlidir. Ayrıca ders sırasında çalışma kuruyemiş, abur cubur vs. koyulması çocuğun dikkatini dağıtabilir.
 • Online ders sürecinde çok müdahale etmeden mutlaka çocuğun ders ile ilgilenip ilgilenmediğini kontrol edin. Bilgisayar başında kontrol olmadığında zaman zaman çocuklarda farklı pencerelere kaymalar olabiliyor. 


17482-1024x683.jpg - Eğitimgen

 • Çocukların derse katılımı konusunda sizin göstereceğiniz tutarlılık çocuğa da yansıyacaktır. Online eğitimi çocuk evde ama okula gidiyormuş gibi düşünün ve mutlaka ders saatlerine saygı gösterin, planlarınızı ders saatleri dışındaki zamanlar için oluşturun.

Sevgili öğretmenler;

 • Uzaktan eğitimde verimi arttırmanın belki de en etkili yolu ilk güne eğlenceli ve aktif katılımlı olarak başlamanız olacaktır.
 • Çocuklar sizi özledi, siz çocukları özlediniz, çocuklar birbirini özledi. Dolayısıyla bir 'sohbet' ortamı oluşturmak ilk hafta için herkese çok iyi gelecek. 1., 5., 9. Sınıflarda çocuklar birbirlerini tanımadığından ve direkt sıcak sohbete girmekten çekinebileceğinden dolayı öncelikle siz neler yaptığınızdan bahsederseniz mutlaka sizin sohbetinize katılmak isteyen çocuklar olacak ve samimi bir sınıf ortamı oluşmaya başlayacaktır.


3718985-1024x683.jpg - Eğitimgen

 • Sınıfınızın dinamiğini en iyi siz bildiğinizden dolayı onları en çok eğlendirecek oyunları siz biliyorsunuz. Uzaktan eğitime uyarlanabilecek bir tarz oyun ile güzel bir giriş yapabilirsiniz. Bunun için tüm sınıfın katılabileceği karışık resim slaytlarından oluşan bir hikaye oluşturma etkinliği yapılabilir, ufak bir genel kültür soru cevabı yapılabilir veya 'scamper' soruları ile yaratıcı düşünme ortamı oluşturabilirsiniz. Yeni gruplar için ise tanışma oyunları en etkili başlangıç olacaktır.


42542-1024x715.jpg - Eğitimgen

 • Ders süresi boyunca çocukların hareketsiz kaldıklarını hesaba katmalı ve ara ara onları hareketlendirmelisiniz. Bu durum çocuğun motivasyonunu da arttıracaktır. 'Herkes 30sn içinde evde bulabildiği kadar meyve bulsun ve getirsin. Haydi, herkes 1 bardak su alsın ve gelsin!' gibi.


6234-1024x683.jpg - Eğitimgen

 • Derse odaklanmayı arttırmak için nefes egzersizlerini kullanabilirsiniz. Birçok teknik olmakla birlikte 'Gözler kapalı doğa gezisi yapma ve doğadaki çiçekleri koklama çalışması, herkes yaşı kadar pasta mumu üflesin, dalga geliyor dendiğinde nefes al, dalga gitti dendiğinde bırak' gibi basit ve etkili çalışmalar yapabilirsiniz.
 • Uzaktan eğitimde mümkün olduğunca kaliteli görseller kullanmaya özen gösterin. Çocuğun odağı ekranda olduğundan görseller ne kadar etkili olursa çocuğun derse katılımı da o kadar artacaktır.
 • Bazı derslerde değişiklikler yapın. Hareketli müzik eşliğinde yansıtılan görseldeki hareketleri yapmasını isteyin, bir gün hep birlikte pijama partisi yapın ve yatakta kitap okuma etkinliği yapın, bir gün öğlen yemeğinizi birlikte yiyin. Ufak değişiklikler her zaman işe yarar.
 • Çocuklardan da muhakkak ders anlatmalarını, sorumluluk almalarını, sunumlar yapmalarını isteyin. Bu sayede çocuklar derse hazır gelir ve daha aktif katılırlar.


540480-pjmpp7-247-1024x683.jpg - Eğitimgen

 • Siz ne kadar aktif olursanız çocuklar derse o kadar motive gelirler. Bu sebeple sürekli kendinizi geliştirmeli ve dijital dünyayı etkili kullanmak için çalışmalar yapmalısınız. Bu anlamda uzaktan eğitimi daha etkili hale getirmek için oluşturulmuş uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Quiziz, Padlet, Kahoot, Storyboardthat gibi derslerde aktif kullanabileceğiniz uygulamalar ile dersleri çok daha kaliteli ve keyifli hale getirebilirsiniz.

Hepimize sağlıklı, keyifli ve öğrenme dolu bir eğitim öğretim yılı diliyorum.

Eğitimgen Blog Kategorisindeki Konular

Ana Blog
Ailece Eğlenerek Oynayabileceğiniz Kutu Oyunları

Eğitimgen tarafından hazırlanan " Ailece Eğlenerek Oynayabileceğiniz Kutu Oyunları " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Bir Kavram Bir Çocuğa Ne Verir?

Kardelen ÖZDEMİR tarafından hazırlanan " Bir Kavram Bir Çocuğa Ne Verir? " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Birlikte Karar Verelim Mi?

Niket ÇELİK tarafından hazırlanan " Birlikte Karar Verelim Mi? " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
BÜTÜN ÇOCUKLAR AYNI MI?

Süleyman ÖZDEMİR tarafından hazırlanan " BÜTÜN ÇOCUKLAR AYNI MI? " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Çocuğunuzun 'Hayır' Direnişine Karşı 7 Akıllıca Yöntem İle Başetmenin Yolları

Eğitimgen tarafından hazırlanan " Çocuğunuzun 'Hayır' Direnişine Karşı 7 Akıllıca Yöntem İle Başetmenin Yolları " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Çocuğunuzun Kaygılarının Farkında Mısınız?

Burcu Sinem CİVEK tarafından hazırlanan " Çocuğunuzun Kaygılarının Farkında Mısınız? " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Çocuk ve Aidiyet Bağı

Dilek TURAN ERYETLİ tarafından hazırlanan " Çocuk ve Aidiyet Bağı " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Çocuklar Gizli Düşmana Karşı

Eğitimgen tarafından hazırlanan " Çocuklar Gizli Düşmana Karşı " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Çocuklara Ne İyi Gelir?

Kardelen ÖZDEMİR tarafından hazırlanan " Çocuklara Ne İyi Gelir? " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Çocuklarda İhtiyaçlar Hiyerarşisi Ve Önemi

Dilek TURAN ERYETLİ tarafından hazırlanan " Çocuklarda İhtiyaçlar Hiyerarşisi Ve Önemi " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Çocuklarda Sosyal Duygusal Gelişim

Niket ÇELİK tarafından hazırlanan " Çocuklarda Sosyal Duygusal Gelişim " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz
Ana Blog
Çocuklarda Sosyal Duygusal Öğrenme

Kardelen Özdemir tarafından hazırlanan " Çocuklarda Sosyal Duygusal Öğrenme " başlıklı yazımız.

Blog Yazımızı Okuyunuz

Eğitimgen Blog
Eğitimgen

Eğitimgen ailesine katılmak için bizimle iletişime geçin!

Aktivite Ana Kategorisine En Son Eklenenler

Eğitimgen: Tüm bilgi birikimimizi paylaşıyoruz

Eğitimde fırsat eşitliğini destekleyen, yeni fikirler üreten, özgün ve farklı içerikler oluşturmaktayız.

YUKARI