Mavi Papağan – Kafes

3 Dakikalık Okuma

Tolga, hasta olduğu için okula gidemiyordu. Evde dinlenip iyileşmesi gerekiyordu. Ancak iyileşmek için de sağlıklı beslenmeliydi. Tolga çok acıkmıştı. Acıktığını Şakir’e belli ettirmemeye çalışıyordu. O yüzden sürekli uyuma numarası yapıyordu. Gizlice yatağından kalkıp telefondan hamburger siparişi vermişti.

Bir süre sonra kapı çaldı. Şakir:

  • Tolga kapı çaldı. Kim olduğuna bakıp ondan sonra açmalısın, dedi.

Tolga yatağından hızla kalkıp kapıya yöneldi. Hamburger siparişi gelmişti. Paketi gizlice odasına götürürken karşısında Şakir belirdi.

Şakir, “Kapıyı çalan kimdi?” dedi. Tolga ürkek bir ses tonuyla “Komşumuzdu babamı sordu.” dedi. Şakir, Tolga’nın bir paket sakladığını görür görmez paketin içinde ne olduğunu görmek istediğini söyledi. Tolga göstermemekte diretince Şakir paketi açmak için çırpınmaya başladı. Sonunda sağlıksız bir yiyecek olduğunu anladı. “Ne olursa olsun sağlıksız yiyecekler yemene izin vermeyeceğim.” dedi Şakir.

Tolga aldığı hamburgeri yemekten başka bir şey düşünmüyordu. Ancak öncelikle Şakir’den kurtulması gerekiyordu. Tolga, “Tamam sen ne dersen o olsun.” dedi kurnaz bir ses tonuyla. Şakir, Tolgayı mutfağa götürdü. Öğlen öğünü için sebzeli balık köftesi, salata ve çilekli limon suyu hazırlanmıştı.

Tolga masaya oturdu ve yemeğe başladı. Ancak yemiş gibi yapıp yemeklerin çoğunu yere döküyordu. Şakir, “Etrafı kirletmeden yemelisin.” dedi. Tolga duymazdan gelerek bu sefer de ağzını şaplatarak yiyordu. Şakir, Tolga’nın yemek kurallarına uymadığını gördükçe sinirlenmeye başlıyordu. Daha fazla dayanamayarak dinlenmek için kafesine girdi.

Tolga bu sefer Şakir’i yenmeyi başarmıştı. Dinlenme anını fırsat bilerek hızla kafese yöneldi ve kafesin kapısını kapattı. Şakir korkuyla ötüşmeye başladı. Neye uğradığını şaşırmıştı.

Şakir:

  • Bana böyle davranamazsın. Annen ve baban bu duruma çok kızacak, dedi.

Kafeste olmasına rağmen “Tolga, ellerini yıkamalısın. Dişlerini fırçalamalısın. Öğünlerde sağlıklı beslenmelisin, diye tekrarladı sürekli.

Tolga, Şakir’i kafese kapatmakla büyük bir iş başardığını düşünüyordu. Ancak öğünlere ve sağlığına dikkat etmeden hamburgeri kısa sürede bitirmişti. Şakir, Tolga’ya engel olamadığı için üzülüyordu.

Hava kararmaya başlamıştı. Tolga da evi darmadağın etmişti. Akşam öğünü için sipariş verecek parası kalmamıştı. Annesinin hazırladığı yeşil mercimek çorbasını, yoğurdu ve bol sebzeli tavuğu yemeye başladı. Yerken de Şakir’in karşısında parmaklarını yemeğin içine koyarak yiyordu. Şakir:

  • Kaşık, çatal kullanarak yemelisin. Yemek kurallarına uymalıyız, diye uyardı.

Uyarıları dikkate almayan Tolga, aynı şekilde yemeye devam ediyordu. Şakir hem kafeste olduğu için hem de Tolga’nın davranışlarına engel olamadığından sinirleniyordu. Buna engel olmak için çareler düşünmeye başladı.

Acaba Şakir kafesten kurtulmanın bir yolunu bulabilecek miydi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir