Nostaljik 6 Oyunla Çocukluğunuza Dönmeye Ne Dersiniz?

4 Dakikalık Okuma


Yeni nesil çocuklar artık eskisi gibi sokağa çıkamıyorlar. Oynadıkları oyunlar genellikle dijital oyunlar. Mesela çocuğunuza “Yüzük Kimde?” oyununu sorsanız birçoğu cevap veremeyecektir. Ancak Brawl Stars, Pubg gibi oyunları sorduğumuzda ise hemen en ince ayrıntısına kadar size anlatmaya başlayacaktır. Evde kaldığımız bugünlerde aile bağlarımızı da güçlendirecek ve ekrandan bizi uzak tutacak oyun fikirlerimiz var. Dilerseniz bu listeye göz atalım.

İSİM-ŞEHİR
Hemen hemen hepimizin bildiği bir oyun İsim-Şehir… Çocuğunuzun yaş grubuna göre özellikleri çoğaltabilirsiniz. Örneğin; ülke, artist vb.

BOM!
Oyuncular birden başlayarak saymaya başlarlar. Her oyuncu bir sayı söyler. Önceden belirlenen bir sayıya ve onun katlarına denk gelen oyuncu “bom” der. Şaşıran, yanlış sayı söyleyen ve bom demeyi unutan oyuncular yanar. Sayma işlemi kaldığı yerden devam eder. Oyun bir kişi kalıncaya kadar sürer. Son kalan oyuncu oyunu kazanır.
Örneğin; 5 ve 5’in katlarına göre veya daha da zorlaştırarak 3 ve 3’ün katlarına göre oynanabilir.
1-2-3-4-bom-6-7-8-9-bom-11-12-13-14-bom-16-17-18-19-bom
1-2-bom-4-5-bom-7-8-bom-10-11-bom

KÖŞE KAPMACA OYUNU

Bu oyun için evdeki kişi sayısının beş veya altı olması gerekir. Dilerseniz köşe sayısını azaltıp (dörtgen yerine üçgen alan seçilebilir) oynayabilirsiniz. Oyunda amaç köşeleri kapmaktır. Bir tane ebe vardır. Oyuncular köşeleri korumaya ve köşeler arasında yer değişikliği yapmaya çalışırken ebe köşeleri kapmaya çalışır. Dışta kalan kişi ebe olur.

NESİ VAR? OYUNU

– İlk önce bir ebe seçilir, diğerleri birlikte bir nesne ya da kişi belirlerler.
– Ebe her oyuncuya sırayla “Nesi var?” diye sorarak, aldığı dolaylı yanıtlarla belirlenmiş nesnenin ne olduğunu anlamaya çalışır.

Örneğin; Bir Tv kumandasını seçelim.
– Nesi var?
– Rakamları var.
– Nesi var?
– Yazıları var. Nesi var?
– Pilleri var?

Yanıtıyla nesnenin bulunmasına sebep olan kişi ebe olur ve oyun böyle devam eder.
Ebenin daha önceden belirlenen sayıda soru sormasına karşın nesneyi bilememesi durumunda, ebeliği sürer.

YÜZÜK KİMDE?
Bir ebe seçilir. Ebenin elinde bir yüzük veya herhangi bir nesne olur. Diğer oyuncular yan yana dizilir. Ebe elindeki yüzüğü tek tek herkesin avucuna koyuyormuş gibi yapar. Ancak bir tek kişinin avucuna koyar. Bunu diğer oyuncuların görmemesini sağlamak gerekiyor. Sonra herkese tek tek “yüzük kimde?” diye sorar. Bilemeyenin eline havluyla vurur. Bilen ise ebe olur.
NOT: Vurmak oyunun eğlencesi amacımız ebeye zarar vermek değil. Bunun yerine başka çözümler bulabiliriz. Örneğin; hayvan taklidi yapmak, şarkı söylemek gibi.

SESSİZ SİNEMA
Sessiz sinema oyunu da anlatmamıza gerek yok sanırım. Ancak birkaç önerimiz var. Çocuğunuzun yaşı küçük ise filmleri tahmin etmesi zor olacaktır. Bunun yerine izlediği çizgi filmleri, oynadığı oyunları tahmin etmesini sağlayacak şekilde oyunu değiştirebilirsiniz.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir