Öğretmenim Beni Keşfet!

4 Dakikalık Okuma

Öğretmenim Beni Keşfet! – Dünyaca ünlü The Beatles grubu üyesi Paul McCartney’ nin geçmişine götürüyorum şimdi sizi. Kendisi Liverpool’da okumuş ve müziğe ilgi duyan bir çocukmuş. Ancak okuldaki müzik derslerinden asla zevk almadığını belirtiyor. Ayrıca Liverpool Kilise Korosu başvurusunun reddedildiğini, üstüne üstlük kendisinin iyi bir sanatçı olmadığını belirtmiş yetkililer.

Bir başka örnek ise yine dünyaca ünlü sanatçı Elvis Presley’den. Okulda şarkı grubuna katılmasına izin verilmeyen Elvis’in ses tonuyla melodiyi mahvedeceğini gerekçe göstermişler.

Hepimiz bu iki sanatçının dünya müziğine olan katkılarının farkındayız ve muazzam müzik yetenekleri sayesinde böyle başarılar elde ettiklerini kabul ediyoruz. Peki okul döneminde fark edilmemelerinin sebebi neydi?

Daha sonra eğitimci üstat Ken Robinson ile yaptığı bir sohbette okulda müzik yeteneğini fark eden bir kişi bile olmadığını söylüyor.

Bu şekilde birçok alandan birçok örnek var. Eğitim hayatları başarısızlıklarla dolu olup daha sonra kendi tutkularını keşfederek inanılmaz başarılar ede eden insanlar var.

Peki bir düşünelim. Üniversite hayatımız boyunca, katıldığımız eğitimlerde, eğitim sistemlerinin özünde her zaman söylenen, üstünde durulan hatta ve hatta giriş cümlesi yapılan bir cümle var:

“HER ÇOCUK ÖZELDİR.”

Tanıdık geldi değil mi?

Bu cümle bize ne anlatıyor; her çocuğun tek ve bir tane olduğu, her çocuğun birbirinden farklı olduğu ve buna bağlı olarak farklı ilgileri, farklı gelişim düzeyleri, farklı çevresel koşulları olduğu, farklı zeka alanlarında gelişmiş olabilecekleri vs. kısaca her çocuğun farklı olduğunu ve buna göre davranmamız gerektiğini öğrendik ilk olarak.

O zaman bir eğitimcilerin ilk görevi nedir?

İşte bu farkları fark edebilmek.

Çocuğun içindeki tutkuları ortaya çıkarmak.

Yeteneklerini keşfetmesini sağlayıp geliştirmek.

Peki genel olarak yapılan şey nedir?

Akademik gelişime önem vermek

Sanat, spor vb. gibi dalları ikinci plana atmak

Yaratıcılık, eleştirel düşünme vb. gibi önemli becerileri ikinci plana atmak…

Herkes Paul veya Elvis kadar şansı olamayabilir. Okulda yetenekleri keşfedilmemesine rağmen belki yeteneklerine değer veren bir aileleri, belki de bu yeteneklerinin peşinden gitmek için büyük cesaretleri vardı. Sonunda dünyaya mal olmuş sanatçılar oldular. Ancak yetenekleri keşfedilmeyen, keşfedilse bile desteklenmeyen, peşinden gitmeyen birçok kişi var. Eminim biraz düşününce etrafınızda mutlaka siz de böyle bir kişi tanımışsınızdır.

Eğitimin değiştirilmesi ve dönüştürülmesi gerekiyor. Kalıplaşmış eğitim sisteminden kalıplaşmış tek tip çocuklar mezun etmeye, birbirinin aynısı olan yüzlerce çocuğu kurtlar sofrasına atar gibi iş dünyasına atmaya devam ediyoruz. Ancak fark yaratan kendini farklı bir alanda geliştirebilenler buradan sıyrılıyor. Üst düzey düşünme becerilerine sahip, yaratıcı, eleştirel düşünebilen, problem çözme yeteneği olan, iletişimi kuvvetli, dinamik kişiler ön plana geçiyor. Ancak maalesef bu becerileri eğitim sistemimizin merkezine almıyoruz. Biz bu becerileri eğitimciler olarak geliştirmezsek, geliştirmeleri için çocuğa fırsatlar vermezsek maalesef tek tip çocuklar mezun etmeye devam edeceğiz. Bu durum da bir zincir olarak çocuğun, ailenin, çevrenin, toplumun, dünyanın geleceğini etkilemeye başlayacak.

Son bir defa “Öğretmenim beni keşfet!” derken size harika 2 kitap tavsiyesinde bulunmak istiyorum. Benimde Paul McCartney ve Elvis Presley hikayelerini okuduğum ve bana göre eğitimle ilgilenen herkesin okuması gereken iki önemli kitap. Şimdiden iyi okumalar dilerim.

  • ÖZ -Eğitimde ve Hayatta Tutku Yaratmak– Dr. Ken Robinson
  • Yaratıcı Öğrenciler – Dr. Ken Robinson

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir